SUHA KOŽA
Zbog čega je koža suha?
Genetska predispozicija je vjerojatno ključna, a onda se na nju mogu nadodati brojni faktori, vanjski i unutarnji. Svi znamo da na faktor genetike teško možemo utjecati, ali zašto ne bismo ublažili faktore na koje možemo?
VANJSKI FAKTORI
Od vanjskih faktora vrlo je važan zrak u kakvom boravite većinu dana, odnosno noći. Ako zimi boravite u prostoriji s centralnim grijanjem ili ljeti u klimatiziranom prostoru, ako je pritome vlaga manja od 50%, vaša će se koža lakše isušivati.
Dulji boravak u vodi (naročito bazenskoj), na vjetru i/ili suncu mogu dodatno narušiti zaštitnu barijeru kože.
No, faktor na koji možda generalno ne mislimo dovoljno i kojega bih istaknula jest pretjerano pranje kože. Ako su u to uključene agresivne sapunice (drugim riječima tenzidi, surfaktanti, pjenila) poput SLSa ili prečesto radimo mehaničke ili kemijske pilinge, time oštećujemo gornji sloj kože. Upravo u gornjem sloju kože nalaze dragocjene masnoće (lipidi) koje pak štite donje slojeve kože (gdje se, između ostalog, nalazi toliko važna voda). Shvatljivo je da se pojedini ljudi zbog prirode svojega posla moraju češće prati ili dezinficirati, ali ono što čini prosječan suvremeni čovjek, puno je previše: tuširanje svaki dan (najmanje jednom!) po 10-15 minuta, s puno sapunice, vrućom vodom, čišćenje lica agresivnim tenzidima, kemijskim pilinzima, micelarnim vodicama, maskama, čišćenje ruku dezificijensima...sve to dovodi kožu u veliki stres. Kako bi koža bila zdrava i održavala vlastiti imunitet, treba paziti na zaštitnu barijeru koja se sastoji najviše od masnoća te mikrobioma. Stoga joj izuzetno štetimo takvim neracionalnim ponašanjem.
Kako ih umanjiti?
Suhom zraku u prostoji možemo doskočiti ovlaživačima zraka te češćim provjetravanjem. Poželjno je boraviti na svježem zraku barem 1h dnevno, po mogućnosti za danjeg svjetla.
Od prečestog i nepotrebnog čišćenja kože jednostavno se moramo odviknuti ili ga barem smanjiti. Svakako birati nježne sapunice, izbjegavati sulfate, a težiti prirodnim sapunima i šamponima na bazi biljnih masnoća, poput onih od kokosovog ili maslinovog ulja. Ako se zbog prirode posla moramo češće i jače prati, poželjno je tada i češće nanositi hranjive i hidratantne kreme i serume, kako bismo vratili koži ono što smo s nje uklonili.
UNUTARNJI FAKTORI - prehrana i dodatci prehrani
I unutarnji faktori tiču se najviše masnoća i vode. Vjerojatno ste puno puta pročitali da za lijepu i zdravu kožu morate piti puno vode. I to je sasvim točno, ali iz mojega iskustva nedovoljno. Znala sam piti i po 3-4 L vode dnevno, a koža me je i dalje zatezala. A onda sam shvatila da ne konzumiram dovoljno masnoća! Vitamini koji su topivi u masnoćama manjkaju većini današnje populacije, a posebice vitamin D. Tu su još i vitamini A, E i K, također izuzetno važni za zdravlje kože, kao i čitavog organizma. Ne mislim pritome na masnoće koje se generalno previše konzumiraju i koje treba izbjegavati (biljna rafinirana ulja poput suncokretovog, repičinog, sojinog, palminog, u gotovoj hrani vrlo česte hidrogenizirane masnoće), nego na kvalitetne masnoće poput hladno-prešanog maslinovog ulja, ribljeg ulja, kokosovog ulja, maslaca ili gheeja od ekološki uzgajanih goveda (još bolje grass-fed), temeljca od ribljih ili goveđih kostiju (također od grass-fed goveda), avokada, orašastih plodova, jaja od slobodnih koka i slično. Ako se bojite masnoća zbog kalorija, nemojte! Tome se „problemu“ može doskočiti smanjenjem jednostavnih ugljikohidrata (šećera, kruha, tjestenine) i naravno tjelovježbom.
Za zdravu kožu vrlo je važno i zdravlje našeg probavnog sustava (najviše crijeva), za koje je izvrsno uzimati fermentiranu hranu poput nepasteriziranog kiselog kupusa, kefria kojeg ste sami napravili (jer kupovni ne može biti od kefirnih zrnaca), kombuche, grčkog tipa jogurta i slično, a važno je unositi i dovoljno prirodnog vitamina C te cinka. Ako ste stariji od 30 godina, ubacite povremeno i kolagen (ponovo grass-fed ili riblji).
KAKO NJEGOVATI SUHU KOŽU?
Što se njege suhe kože tiče, i tu je bitna kombinacija masnoća i vode. Ne samo hidratizacija i ne samo masnoća, bitno je kombinirati obje stavke.
U hidrataciju spadaju sve emulzije koje su sastavljene od vodene i uljne faze. U našoj kozmetici to su sve četiri kreme za lice, krema za ruke, a za tijelo maslac i mlijeko.
U vodenom dijelu formulacije svaka od ovih emulzija sadrži i neku od aktivnih sastojaka koji poboljšavaju, pojačavaju hidrataciju. To su: glicerin, kompleks ovlaživača Hygroplex (koji sadrži ureu, mono i disaharide, aminokiseline), dekspantenol (provitamin B5), gel aloe vere te „kraljica“ hidratacije hijaluronska kiselina. Kada se taj vodeni dio spoji s uljnim u emulziju, tada koža lakše upije, ali lakše i zadrži sve nabrojane sastojke. Dobro vam je poznato da samom vodom ne možemo dovoljno hidratizirati kožu, jer da je tako jednostavno, čitav svijet kozmetike ne bi bio ni potreban. Uljni dio emulzija tu je da „zaključa“ vodeni dio emulzije u kožu jer se on ipak duže zadrži na površini kože, usput jačajući zaštitnu barijeru kože.
U masnoće spadaju također sve gore nabrojane emulzije jer sve one sadrže i kvalitetna ulja te maslace. To su hladno prešana ulja suncokreta, badema, divlje ruže, pulpe vučjeg trna (pasje pulpe), sjemenki grožđa i boražine, frakcionirano ulje kokosa te masnoća jako slična onoj koja se prirodno nalazi na našoj koži, a to je skvalan (dobiven iz maslinovog ulja). Od maslaca su tu shea (karite) i kakao. Ove masnoće hrane našu kožu dajući joj masne kiseline te mnoštvo antioksidansa i vitamina topivih u masnoćama, s naglaskom na vitaminu E te karotenoidima. U masnoćama su ekstrahirane i ljekovite biljke koje pojačavaju djelovanje naše kozmetike (smilje, gavez, stolisnik, neven, mrkva, orah).
Isključivo masnoće sadrži naš Serum za njegu kože koji osim većine nabrojanih, visokokvalitetnih ulja, sadrži i aktivnu supstancu Bakuchiol. Bakuchiol je toliko svestrana i učinkovita supstanca da zaslužuje poseban tekst, ali ovdje ću naglasiti njegovu učinkovitost u regulaciji kožnog sebuma, što za suhu kožu znači jako puno. Zbog čega? Jer takva koža luči premalo sebuma. Sebum je naš prirodni zaštitni sloj koji se sastoji najviše od masnoća. Zbog opisane strukture kože, naš se Serum nanosi preko krema, kako bi hidratacija ostala dulje „zaključana“ u koži. Posebno se to odnosi na hijaluronsku kiselinu koja tako ostane u dubljim dijelovima kože gdje pomaže u održavanju kolagena i elastina. Tako koža ostaje mekana, elastična i nije više sklona boranju i isušivanju.
Stoga vam savjetujem njegu kože prema ovim koracima:
1. čišćenje kože
Po mojem je mišljenju čišćenje potrebno jedino uvečer. Pretpostavimo li da ste danju nosili i make-up, time više. No, ako se ne šminkate, vjerojatno ste se barem malo uznojili, uprljali nekom prašinom ili možda gradskim smogom. Nanesete na lice lagani sloj našeg Mlijeka za čišćenje, navlažite toplom vodom naše višekratne, pamučne blazinice i obrišete lice. Ponavljate radnju sve dok ne vidite da su blazinice čiste. Obavezno isperite svo Mlijeko za čišćenje sa kože. Iako je Mlijeko formulirano s nježnom vrstom sapunice i u malom postotku, i takva se sapunica mora isprati kako ne bi dodatno isušivala kožu. Sada ste očistili i otvorili pore na koži i one su spremnije za njegu.
2. hidratacija
Nanesite sloj kreme na lice, vrat i dekolte. Za zimske dane savjetujem vam Sol aureus, bez obzira jeste li u zrelijim godinama ili još niste. Ako imate suhu kožu, ona je najbolji izbor jer ima najveći postotak hijaluronske kiseline. Sol aureus prvenstveno je noćna, regenerativna krema, ali nema nikakve kontraindikacije za nanošenje i danju. Druga krema iz našeg asortimana za suhu kožu je Flores albi. I ona je hranjiva i hidratantna, ali nešto laganija od kreme Sol aureus. Svakako ju možete koristiti za dan. U ljetnim mjesecima kada se danju više znojimo, za dnevnu njegu možete se prebaciti na još laganije kreme, Vineu ili Stellu florens, koje su izrazito hidratantne, a lakše se upijaju.
Za tijelo koristite ili Mirisni maslac Zima ili Umirujuće mlijeko za tijelo Levonda, ovisno o vašim preferencijama mirisa i teksture. Oba su proizvoda odlična u hidratiziranju, hranjivosti te umirenju kože. Razlikuju se u gustoći, gdje je Zima gusta krema, a Levonda vodenastija emulzija. Miiris Zime je mješavina kakao maslaca, vanilije i klementine, a Levonda miriši na cvijeće, od kojih se ističe hvarska lavanda. Ljeti za sunčanje koristite Ulje za brže tamnjenje jer će vam pomoći u očuvanju vlažnosti kože i neće vam se nakon ljeta oljuštiti čitavi sloj kože. Nakon sunčanja najbolje je koristiti Levondu jer je formulirana da umiri i nahrani kožu.
Za kožu ruku tu je Krema za ruke Ilda, ali uvijek svima kažem kako se i ruke mogu mazati kremom za lice Sol aureus, u slučaju jače suhoće.
3. zaštita
Serum za njegu kože može se slobodno nanositi i samostalno, ali još je efektnije preko kreme. Time ćete zaštititi kožu od gubitka vlage, pružiti joj toliko željenu masnoću i dodatno ju nahraniti. Dovoljno je svega nekoliko kapi (1 pritisak na pumpicu) za kožu lica, vrata i dekoltea, a svakako možete mazati i ostatak tijela, ako vam odgovara. Aktivna supstanca Bakuhiol dodatno će regulirati lučenje sebuma te dati koži svježiji i mladenačkiji izgled.
Nadam se da sam vam ovim tekstom pomogla i poboljšala vaše znanje o njezi suhe kože. Ako ste u bilo kojem od ovih koraka griješili, pokušajte ih malo po malo ispraviti. Osobno sam osoba s genetski jako suhom kožom i zapravo je čitav brend Hvaroma nastao iz moje potrebe za boljom njegom. Kao mlada imala sam pritome i akne, tako da sam i sama radila pogreške u smislu pretjeranog pranja i isušivanja kože, radeći si time medveđu uslugu. Kupovala sam razne proizvode (ponekad i izuzetno skupe), ali me koža i dalje toliko zatezala da se nisam mogla normalno smijati. Perutanje kože po kapcima i nosu bila je redovita pojava, a na to su se često vezivali i mikrobiološli problemi. Nakon što me je moj prvi, jednostavni preparat (macerat od hvarskog smilja u maslinovom ulju) doslovce preporodio, odlučila sam krenuti dalje u istraživanje i to me postepeno dovelo do svega ovoga što danas radim. Moja je koža i dalje u osnovi suha, ali niti blizu kao prije. Koža mi je mekana na dodir, puna, ne zateže i ne ljušti se (čak niti nakon ljeta).
Jer zdravlje dolazi i kroz kožu.
Ivana
Ivana Jerković, 12.4.2023.
Foto: Saša Ćetković